“Jeśli Polska nie zginęła, my ją dobijemy. Czego obca moc nie wzięła, sami rozdrapiemy. Nie będzie obcy pluł nam w twarz. Sami se naplujemy” – śpiewa Marek Koterski z rodziną na płycie “7 uczuć”, która idealnie wpisuje się w to, co dzieje się dziś w Polsce.
Jeśli Polska nie zginęła my ją dobijemy! Czego obca moc nie wzięła – sami rozdrapiemy! Jeszcze Polska!… Ojcze nasz!.. Póki my żyjemy!… Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz! Sami se naplujemy! (…)
Jest na tej płycie m.in. “Modlitwa Polaka”. Uderza tam, gdzie boli najbardziej.
“Modlitwa Polaka – dzień świra”
Gdy wieczorne zgasną zorze, zanim głowę do snu złożę, modlitwę moją zanoszę, Bogu Ojcu i Synowi. Dopierdolcie sąsiadowi! Dla siebie o nic nie wnoszę, tylko mu dosrajcie, proszę!
Kto ja jestem? Polak mały! Mały, zawistny i podły! Jaki znak mój? Krwawe gały!
Oto wznoszę swoje modły do Boga, Maryi i Syna! Zniszczcie tego skurwysyna! Mojego rodaka, sąsiada, tego wroga, tego gada!
Żeby mu okradli garaż, żeby go zdradzała stara, żeby mu spalili sklep, żeby dostał cegłą w łeb, żeby mu się córka z czarnym i w ogóle, żeby miał marnie! Żeby miał AIDS-a i raka, oto modlitwa Polaka!
“Jeśli Polska nie zginęła, my ją dobijemy. Czego obca moc nie wzięła, sami rozdrapiemy. Nie będzie obcy pluł nam w twarz. Sami se naplujemy”
Koronawirus. Walczą z pandemią, dodatku nie dostaną. “To skandal”
Koronawirus przybiera na sile. Rośnie też niezadowolenie personelu medycznego. Każdy miał otrzymać dodatek covidowy, jednak tak się nie stanie. – To skandal – mówi nam ratownik. – Oburzenie to mało powiedziane – dodaje lekarka.
Sejm przyjął najpierw w nocy z wtorku na środę poprawkę Senatu do ustawy covidowej, która stwierdza, że wszystkim medykom pracującym w warunkach pandemii (a nie tylko skierowanym do takiej pracy) będzie wypłacany dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.
✅Sejm przyjął wczoraj 22 z 41 poprawek Senatu do ustawy dot. #COVID_19!⤵️
Dzięki poprawce Senatu dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia otrzymają wszyscy pracownicy ochrony zdrowia zaangażowani w leczenie chorych na COVID-19, a a nie tylko Ci skierowani do pracy przez wojewodę. pic.twitter.com/Uqn8I8HEbs
Rządzący ocenili jednak, że był to błąd i zaproponowali swoją nowelizację. Ta została przegłosowana w środowy wieczór w Sejmie. Zgodnie z nią stuprocentowy dodatek otrzymają ci medycy, którzy zostaną skierowani przez wojewodów do walki z pandemią.
“To skandal”
– To skandal – mówi nam Tomasz Komorowski, ratownik z Warszawy, który jeszcze do niedawna jeździł w karetce pogotowia przewożąc zakażonych koronawirusem pacjentów.
– W mojej ocenie ma to na celu skłócić nas medyków i upokorzyć. Osobiście uważam, że każdy człowiek pracujący przy COVID-19 powinien mieć znacznie większe wynagrodzenie, niż przy pracy bez pandemii, teraz to my narażamy nasze i naszych bliskich życie i zdrowie, a zarabiamy śmieszne pieniądze. To od nas się wymaga, abyśmy pracowali ponad dwa etaty i to robimy, dla was wszystkich, abyście dostali pomoc. Ale my nie jesteśmy nadludźmi, czy maszynami, musimy mieć możliwość regeneracji – dodaje.
Przyznaje, że medyków jest coraz mniej, bo odchodzą z pracy.
Aleksander Łukaszenko zarzuca Andrzejowi Dudzie “sfałszowanie wyborów w Polsce”.
Andrzej Duda zwyciężył w Polsce, fałszując wybory. Tam nie było nawet procenta przewagi. Sfałszował – oświadczył białoruski prezydent, oskarżając Polskę o próbę wywołania na Białorusi “rewolucji, a nawet nie rewolucji, a rebelii!”. – A dostała ją sama
Łukaszenka dobitnie wyjaśnia polskich polityków! “Duda sfałszował wybory
1:06 / 2:14
Łukaszenka dobitnie wyjaśnia polskich polityków! “Duda sfałszował wybory!”
Efektem wczorajszego głosowania jest to, że podwyżki otrzymają tylko te osoby, które zostały oddelegowane do walki z pandemią przez wojewodę. Przyznane wcześniej dodatki dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia zostały ostatecznie wycofane.
Nie będzie dodatku do pensji dla wszystkich lekarzy. Sejm zmienił przyjętą wcześniej poprawkę Senatu
Sejm zmienił zapis, który zdaniem większości rządzącej, izba przyjęła przez pomyłkę. Chodzi o poprawkę dającą wszystkim pracownikom ochrony zdrowia dodatek covidowy. Zdaniem prezesa PiS, wicepremiera Kaczyńskiego, to “nadużycie moralne”. W jego ocenie lekarze od teleporad na taki dodatek nie zasługują.
Nie będzie dodatku do pensji dla wszystkich lekarzy. W środę Sejm poprawił zapis dotyczący poprawki Senatu, która została zatwierdzona dzień wcześniej. Zmiana dotyczyła ustawy o zmianie niektórych przepisów w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Zawarto w niej propozycje, aby wszyscy pracownicy pracujący z pacjentami z koronawirusem otrzymali dodatek do pensji. Medycy od dawna apelowali o zwiększenie wynagrodzenia współmiernie do zwiększenia godzin pracy.
Białoruś. Łukaszenka zaatakował Dudę. Wskazał, dlaczego wygrał wybory w Polsce
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka w czwartek mówił o protestach Polek w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Zarzucił też prezydentowi Andrzejowi Dudzie oszustwo w lipcowych wyborach 2020.
Za sytuację na Białorusi prezydent Aleksander Łukaszenka winą obarczył m.in. działania polskich władz. Stwierdził także, że:
“Andrzej Duda zwyciężył w Polsce, fałszując wybory. Tam nie było nawet procenta przewagi. Sfałszował”
– oznajmił Aleksander Łukaszenka.
Według Łukaszenki, Polska chciała zrobić na Białorusi:
“rewolucję, a nawet rebelię, a dostała ją sama”.
W ten sposób Łukaszenka odniósł się do protestów kobiet, które rozpoczęły się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zmienił kompromis aborcyjny i uznał, że aborcja w przypadku wad letalnych płodu jest niezgodna z konstytucją.
Do więzienia? #ChybaTy! Strajk Kobiet zapowiada pełną mobilizację.
8 lat więzienia dla organizatorów Strajków Kobiet?
Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski przygotował już wytyczne w tej sprawie. Chodzi o zasady postępowania z organizatorami masowych protestów i nakłaniającymi do nich.
Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. tarczę antykryzysową 4.0. Między przepisami o dopłatach do kredytów dla przedsiębiorców ustawa przemyca zmiany w Kodeksie karnym.
“Zmiana przepisów to zapowiedź wojny na kolejnym froncie – akcji masowego ścigania osób pomagających w aborcjach” – mówi o “tarczy antykryzysowej 4.0” zwanej #TrojanemDudy Marta Lempart. I wzywa na czwartkowe protesty.
Na skutek zmian przepisu 37 a w takich sytuacjach priorytetowo orzekana będzie kara więzienia, do tej pory była grzywna.
Są wytyczne Prokuratora Krajowego
– Polecam niezwłoczne informowanie Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej o każdym zarejestrowanym postępowaniu, którego przedmiotem jest sprowadzenie, w związku z odbywającymi się obecnie nielegalnymi zgromadzeniami, niebezpieczeństwa dla życia i lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach”
Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski wystosował do podległych sobie jednostek pismo, w którym przekazuje wytyczne dla śledczych w sprawie postępowania z organizatorami masowych protestów ws. aborcji i nakłaniającymi do nich – podaje RMF FM. Mogą być im postawione zarzuty zagrożone karą do 8 lat więzienia.
“Każde zachowanie osoby organizującej nielegalną demonstrację albo podżegającej lub nawołującej do udziału w niej winno być przede wszystkim oceniane w kontekście wyczerpania czynu zabronionego z art. 165 par. 1 pkt 1 kk w zakresie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego” – czytamy w piśmie, opublikowanym przez RMF FM.
Bogdan Święczkowski cytuje przepis: “Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
Polecił także niezwłoczne informowanie Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej o każdym zarejestrowanym postępowaniu w związku z odbywającymi się protestami.