Oglądanie TVPifno (TVPiS) – szkodzi telewizorom 😉
UWAGA!!!
Właściciele telewizorów OLED muszą mieć na uwadze zjawisko “wypalania” ekranu, które może wystąpić w niektórych przypadkach Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Kielc.
Serwis kielce.naszemiasto.pl opisuje ciekawy przypadek pana Tadeusza, który do niedawna był szczęśliwym posiadaczem telewizora OLED firmy Sony.
Teraz prawdopodobnie nie jest mu do śmiechu po tym, jak okazało się, że serwis nie wymieni mu telewizora z uwagi na wypalone na ekranie pasy. Producent uznał, że telewizor był użytkowany niezgodnie z instrukcją.
Historia zaczyna się jeszcze w 2017 roku, kiedy mieszkaniec Kielc wydał ponad 10 tys. na telewizor OLED firmy Sony. Po kilkunastu miesiącach intensywnego użytkowania, na ekranie pojawiły się “zielone pasy”, z czym użytkownik zwrócił się do serwisu. Jak się okazało, producent przyznał rację panu Tadeuszowi, któremu oddał do użytkowania nowy telewizor OLED podobnej klasy.
Niestety z czasem również nowy odbiornik zaczął wyświetlać zielone paski. Użytkownik powtórzył procedurę reklamacji, ale tym razem nie przebiegła po jego myśli – serwis odmówił wymiany sprzętu twierdząc, że był używany niezgodnie z wytycznymi w instrukcji. Jak się okazuje, w niej podaje się wprost, że długotrwale lub wielokrotnie wyświetlane te same obrazy mogą prowadzić do retencji obrazu. Jak sugeruje pan Tadeusz, by być w zgodzie z zaleceniami producenta, telewizora należałoby w praktyce w ogóle nie włączać.
Pan Tadeusz rozkładając ręce stwierdza z żalem:
“Zainwestowałem w drogi telewizor, ponoć najlepszy na rynku, by mieć komfort oglądania sportu oraz programów informacyjnych.
Okazuje się jednak, że wypasiony telewizor marki Sony nie nadaje się do oglądania TVP Info”
To ile według Sony mogę dziennie oglądać TVP Info?
Czy może mam w ogóle nie oglądać i być odciętym od informacji?”.
Kiedy sytuacja powtórzyła się z drugim odbiornikiem, dobrej woli po prostu zabrakło, bo klient miał używać telewizora niezgodnie z zaleceniami.
Jak się okazało, w ciągu 18 miesięcy odbiornik działał przez 5500 godzin, co przekłada się na średnio na ok. 10 godzin oglądania dziennie.