Skończyły się wybory. Trza naród Polski za mordę brać, by nie podskakiwał.
Polska podzielona na strefy czerwone i żółte.
Milion Polaków od soboty musi żyć w nowej rzeczywistości
– w ich miejscu zamieszkania wracają najmocniejsze restrykcje. Na ulicach tych miejscowości mieszkańcy powinni chodzić w maseczkach, imprezy rodzinne będą ograniczone do 50 osób, a w komunikacji miejskiej nie pojedzie więcej niż 50 proc. pasażerów. Kolejne 875 tys. Polaków musi z kolei ograniczyć imprezy rodzinne.
Polska została przez resort zdrowia podzielona na trzy strefy: zieloną (bez zmian), żółtą (z drobnymi zmianami) oraz czerwoną (z największymi restrykcjami). W sumie do strefy żółtej i czerwonej zostało zakwalifikowanych 19 powiatów. W nich sytuacja z koronawirusem jest najgorsza, a służby notują największe wzrosty zakażeń.
9 powiatów jest w strefie czerwonej, 10 kolejnych w strefie żółtej.
Jak wynika z analizy money.pl, w nowych “strefach czerwonych” mieszka w sumie 1 mln 54 tys. Polaków. Największe zmiany czekają mieszkańców: powiatu ostrzeszowskiego, powiatu nowosądeckiego, Nowego Sącza, powiatu wieluńskiego, powiatu pszczyńskiego, Rudy Śląskiej, powiatu rybnickiego i Rybnika oraz powiatu wodzisławskiego.
Z kolei strefy żółte pojawiają się w powiecie wieruszowskim, w Jastrzębiu Zdroju, powiecie jarosławskim, Żorach, powiecie kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim oraz w Przemyślu. Jak wynika z analizy money.pl, w tych dziesięciu powiatach mieszka 875 tys. Łącznie zatem nowe obostrzenia dotykają niemal 2 mln Polaków.
———————————–
W “czerwonych” powiatach obowiązywać będzie zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, ale również zamknięte będą siłownie, kina i sanatoria. Z kolei wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców. W tych miejscach wraca też obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych – na ulicach. W powiatach czerwonych w komunikacji zbiorowej będzie mogło być zajętych tylko 50 proc. miejsc siedzących.
Uroczystości rodzinne zostaną ograniczone do 50 osób w strefie czerwonej i do 100 osób w strefie żółtej. Wprowadzony zostanie również rejestr wydarzeń. Jednocześnie zmieniają się zasady dot. gastronomii. W obu strefach limit osób uzależniony jest od powierzchni lokalu. Współczynnik wynosi 1 osoba na każde 4 metry kwadratowe lokalu.
W strefach czerwonych zmiany dotykają również kościołów. Pojawia się limit wiernych – 1 osoba na każde 4 metry kwadratowe przestrzeni. Cały czas istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa w świątyniach. Z obowiązku zwolnieni są tylko sprawujący kult – czyli np. księża.