Kara za brak maseczki ochronnej jest niezgodna z konstytucją

Mandat za brak maseczki bezprawny? Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa są wprowadzane bezprawnie – tak wszystkie obostrzenia komentowali prawnicy. Wprowadzanie ograniczeń jest bowiem niezgodne z konstytucją. Państwo nie może ograniczać obywateli, dlatego wystawione mandaty są jawnym łamaniem najwyższego aktu prawnego.

“Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw” – głosi artykuł 31. Konstytucji Rzeczpospolitej Polski. Oznacza to, że wszelkie obostrzenia, które wprowadził rząd są niezgodne z prawem. Rozporządzenia nie są bowiem równoznaczne z ustawą. Miałyby jakąkolwiek moc sprawczą dopiero, gdyby wprowadzono stan wyjątkowy. Należy także podkreślić, że ustawa jest dokumentem prawnym, który musi przejść cały proces legislacyjny – przejść przez sejm i senat, aby na końcu została zwieńczona podpisem prezydenta. Rozporządzenie może wydać rząd lub minister.

Kara za brak maseczki ochronnej jest niezgodna z konstytucją

 

Kara za brak maseczki ochronnej niezgodna z konstytucją? Tak uznał Sąd Rejonowy w Kościanie (województwo wielkopolskie) – informuje “Rzeczpospolita”. Zdaniem wymiaru sprawiedliwości, niestosowanie się do nakazu zakrywania nosa i ust w miejscu publicznym oraz załamanie zakazu przemieszczania się nie może podlegać sankcji, ponieważ nie byłoby to zgodne z ustawą zasadniczą.

Mężczyzna z Czempinia podczas wycieczki rowerowej z rodziną nie miał na sobie maseczki, dlatego został zatrzymany przez policjantów, którzy zaproponowali mu mandat w wysokości 500 złotych. Pan Sebastian odmówił jednak przyjęcia mandatu, dlatego został przesłuchany na komisariacie policji, gdzie usłyszał kolejny zarzut – niezastosowanie się do zakazu przemieszczania się bez ważnej życiowej potrzeby. Sprawa trafiła zatem do sądu.

“Rozporządzenie nie może być podstawą ograniczenia tej wolności, należy to uczynić ustawowo – stwierdził sąd, art. 54 kodeksu wykroczeń, uznając w tym wypadku za blankietową normę”

Przełomowy wyrok sądu: Nie można karać za brak maseczki, rozporządzenie rządu bezprawne

Sąd w Kościanie odmówił ukarania mężczyzny, który w środku epidemii koronawirusa jechał rowerem bez maseczki i złamał zakaz poruszania się. Uzasadnienie wyroku jest dla rządu miażdżące.
Pan Sebastian z gminy Czempiń w województwie wielkopolskim 19 kwietnia tego roku wybrał się z rodziną na rowerową przejażdżkę. Zatrzymali go policjanci. Zaproponowali 500 zł mandatu za brak maseczki zasłaniającej usta i nos. Pan Sebastian odmówił przyjęcia mandatu.
Social media:
Monika Janos

Author: Monika Janos

Milutkiego spędzania na stronce Wam mili życzę, i mam nadzieję że moim pisaniem nie jedną wzruszę, rozweselę dusze. „Autoportret pisany Nie jestem już młoda a też i nie stara W kość oczywiście swoje dostałam Stwierdziłam zatem że wolność jest dla mnie miła W toksyczne związki nie wchodziłam Synowi się poświęciłam Moje szczęście jest miłe... bo syn nie jest skurwysynem Zadowolona jestem z mojego życia Pomimo że od niego po dupie porządnie dostałam Cieszę się z mojego splendoru Na starość przekażę go do rozbioru Wspomnienia będę sobie snuła Nie pójdzie na marne moja nad życiem zaduma Daję każdemu tę oto radę - żyj tak Aby na starość wspominać a wstyd opowiadać było Jestem jaka jestem i mam nadzieję że moimi wypowiedziami, przemyśleniami nie robię nikomu krzywdy. Piszę co myślę, mówię co myślę a pisać, pisać każdy może - lepiej lub gorzej i tak powiem Wam szczerze, nie znam się na pisaniu co i jak gdzie znaki interpunkcyjne wstawić. Wiele bym o sobie mogła jeszcze pisać, ale nie będą mą zajebistością Was męczyła ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *